Kontakt pn.-pt.: 8-16

44 741 42 03
530 998 474
kontakt@mojdywan.pl
Dywan to tylko początek
Marta: "Wszystko ok, towar zgodny z opisem, wysyłka sprawna o czasie."
Alicja: "Chodnik wygląda bardzo ładnie, obsługa kurierska super.Polecam sklep MOJDYWAN."
Anita: "Profesjonalna obsluga dywan jakosciowo super Zamowilam drugi dywan."
Opinie pochodzą z serwisu internetowego opineo.pl

o dywanach

Dywany od wielu wieków traktowane są jako prawdziwa ozdoba wnętrz. W wielu krajach, między innymi i w Polsce, tkaniny dekoracyjne zdobiły także ściany, choćby nawet słynne arrasy. W obecnych czasach, dywany i tkaniny są ozdobą głównie podłóg. Idealnie komponują się z każdą stylistyką aranżacji, pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz.  
Najstarszy dywan na świecie został odkryty w południowej Syberii, w grobie Scytyjskiego wodza. Było to ponad 2600 lat temu. Jego nazwa - Pazyryk jest związana z doliną, w której go odnaleziono. Dlatego też, za ojczyznę dywanów uważa się Persję. Po dziś dzień perskie dywany są uznawane za jedne z najlepszych. Dywan zawsze odgrywał niezwykle istotną rolę w życiu mieszkańców krajów orientalnych. Był nieodłącznym towarzyszem wydarzeń rodzinnych, społecznych, a także religijnych. Uważano, że dywany modlitewne mają niezwykłą moc.
Na początku dywany były wykonywane tylko i wyłącznie z wełny. W późniejszym okresie, do ich skomponowania zaczęto wykorzystywać jedwab. Od tego momentu, zaczęły one podbijać świat.
Moda na dywany w naszym kraju przyszła z Turcji. Nasze dekoracje zachwyciły Europę Zachodnią, której mieszkańcy również zaczęli przystrajać swoje wnętrza w podobny sposób.
Obecnie, najpopularniejszymi krajami produkującymi dywany są Turcja, Belgia, Chiny, Afganistan, Nepal, Pakistan oraz Turkmenistan
Tkaniny z jakich dywany są aktualnie wykonywane to przede wszystkim wełna oraz materiały syntetyczne (akryl, poliamid, polipropylen). Dywany wełniane są tkane zarówno ręcznie, jak i maszynowo. W porównaniu z włóknami syntetycznymi, wełna jest bardziej sprężysta, cechuje się trwalszymi kolorami oraz jest bardziej odporna na ścieranie i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Wykorzystywana do obecnej produkcji dywanów wełna pochodzi z Nowej Zelandii, Tybetu, Anglii i z Polski.  
Dzisiaj, każdy kto chce nabyć dywan, może wybierać spośród ogromnego wachlarzu wzorów, kolorów i kształtów. Niektóre z dywanów potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od jakości i sposobu wykonania, a także użytych materiałów. Jednak na szczęście dywany nigdy nie wychodzą z mody i zawsze są pięknym, funkcjonalnym i komfortowym dodatkiem do każdego typu wnętrza.

Newsletter