Kontakt pn.-pt.: 8-16

530 998 474
kontakt@mojdywan.pl
Marta: "Wszystko ok, towar zgodny z opisem, wysyłka sprawna o czasie."
Alicja: "Chodnik wygląda bardzo ładnie, obsługa kurierska super.Polecam sklep MOJDYWAN."
Anita: "Profesjonalna obsluga dywan jakosciowo super Zamowilam drugi dywan."
Opinie pochodzą z serwisu internetowego opineo.pl

Jak wyprać dywan?

Lektura poniższego tekstu pozwoli Ci na zgłębienie tajników przywracania świeżego wyglądu dywanów. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, dostaniesz gwarancję dobrze wykonanego prania.

Po pierwsze - ODKURZANIE

Najbardziej istotnym krokiem, będącym wstępem do wszystkich dalszych czynności jest dokładne odkurzenie dywanu. To często pomijany lecz bardzo istotny krok, od którego zależy powodzenie całego procesu czyszczenia  Istnieje wiele substancji, które w kontakcie z wodą tworzą niemal nieusuwalne plamy (np. nadmanganian potasu – stosowany jako środek odkażający podczas higieny skóry lub na przykład w akwarystyce). Nie należy jednak mylić dokładnego odkurzania z długotrwałym „szorowaniem” i tarciem dywanu końcówką od odkurzacza, może to nieodwracalnie uszkodzić włókna z których zrobiony jest dywan.

Po drugie - ROZPOZNANIE

W tym momencie powinniśmy ocenić czy mamy do czynienia z pojedyńczymi plamami czy równomiernym zabrudzeniem dywanu. W pierwszym przypadku należy działać jak najszybciej - najlepiej od razu po po powstaniu zabrudzenia. Rozlane płyny najlepiej szybko zebrać ręcznikiem papierowym lub zwykłym, inne zabrudzenia usunąć delikatnie nożem. 

Szczegółowe podpowiedzi odnośnie sposobów usuwania plam konkretnego pochodzenia znajdziesz w O DYWANACH” w artykule „Usuwanie plam i zabrudzeń z dywanów

PO TRZECIE - PRANIE WŁAŚCIWE

Najskuteczniejszym narzędziem do prania dywanów jest profesjonalny odkurzacz piorący. Jeśli jednak nie dysponujemy takim narzędziem, zalecamy użycie szczotki do prania oraz środka piorącego przeznaczonego specjalnie do tego celu.

 

Pranie dywanu

fot. Pranie dywanu

PO CZWARTE - SUSZENIE

Po czyszczeniu zabrudzonego dywanu należy pozostawić go do wyschnięcia. Najczęstszym błędem popełnianym na tym etapie jest wywieszanie dywanu na trzepaku, balkonie czy płocie - zdecydowanie odradzamy takie postępowanie, może ono bowiem doprowadzić  do trwałego odkształcenia, a tym samym  do zniszczenia dywanu. Mokry dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej. Do czasu całkowitego wyschnięcia staramy się nie chodzić po dywanie oraz nie stawiamy na nim ciężkich przedmiotów.Suszenie Dywanu
fot. Dywan w prawidłowej pozycji

NA KONIEC...

Zwieńczeniem procesu czyszczenia dywanu jest jego ponowne odkurzenie. Wszelkie zanieczyszczenia, które zostały wyciągnięte na wierz podczas czyszczenia zostaną wessane przez odkurzacz. Odkurzenie sprawi ponadto, że włókna wrócą do pierwotnego ułożenia.

Dostosowanie do się do wymienionych porad sprawi, że dywan będzie nam służył przez wiele lat zachowując świeży i nieskazitelny wygląd.